Take another quiz >

Real Life Math Problems

Solve these every day, real life math problems.
Give Up?
Enter answer here
0 / 10 guessed
The quiz is paused. You have remaining.
Scoring
You scored /10 = %.
This beats or equals % of test takers
The average score is
Your high score is
Your best time is remaining
Points
You have earned / 5 points for this quiz
This quiz is not eligible for points
Next Level
/
Keep scrolling down for answers and more stats ...
×
Help

Enter answers in the area marked "Enter answer here".

You can enter any answer, at any time - they don't have to be in order

Punctuation and capitalization don't matter on JetPunk.

Problem
Answer
One jar of peanut butter weighs 18 ounces and costs $3.60. What is the cost per ounce?
A meal at Chochkies costs $30. How much is a 15% tip?
A taxi ride costs $8. I give the driver a $10 bill and tell him to keep the change. What percentage tip was given?
All you can eat hot dogs costs $10. If I eat 8, what is the effective cost per hot dog?
I flip a coin. It lands heads. On the next flip, what is the percentage chance of landing heads?
Rent costs $1200 per month. To move in, first and last month's rent must be paid, as well as a security deposit of 1.5 months. How much money do I need to rent the apartment?
The phone bill is due on April 1 and costs $35. All late payments are charged 10% plus a $1 'convenience' fee. I pay the bill on April 7. How much do I owe?
Gas costs $4/gallon. My Ferrari gets 15 miles to the gallon. I drive 120 miles to Nashville. How much does it cost for gas?
I own $100,000 of Verizon stock. If Verizon pays a 5.8% dividend annually, how much will I earn this year through dividends?
Justin Bieber will wink at me if I pay him $17. I want 6 Bieber winks. How much will that cost?
Answer Stats
Problem
Answer
% Correct
Your %
(19)
9:14 left Too much time! Intersting quiz
reply
delete
Jul 5, 2012
nmorejon
(1)
it doesnt recognize 4.5 for $4.50!
reply
delete
Aug 6, 2012
(14)
I had the same problem
reply
delete
Jun 12, 2013
(1)
I love the last one! :D Great quiz.
reply
delete
Oct 7, 2012
(52)
You should accept
0.2 for 20 cents
4.5 for $4.50
39.5 for $39.50
:)
reply
delete
Jan 25, 2014
JackBauer
(50)
100% with 8:13 left--I agree too much time!
reply
delete
May 13, 2014
jay2014
(2)
Where can I find Justin Beiber. I need to talk to him now.
reply
delete
Mar 16, 2015
New and Popular
Similar Quizzes by Tag