Take another quiz >

Belgisch kampioenschap op de weg

Zoek alle medaillewinnaars op het Belgisch kampioenschap wielrennen op de weg voor heren met contract
Quiz by kshanti
Rate:
Last updated: October 29, 2018
First submittedApril 17, 2017
Times taken297
18:00
Enter answer here
0
 / 253 guessed
The quiz is paused. You have remaining.
Scoring
You scored / = %
This beats or equals % of test takers also scored 100%
The average score is
Your high score is
Your fastest time is
Keep scrolling down for answers and more stats ...
Jaar
Plaats
Goud
Zilver
Brons
1894
Smeermaas - Maaseik
Léon Houa
T. Schmidt
Léon Chisogne
1895
Henri Luyten
René Nulens
Jean Walrant
1896
Georges Van Oolen
Henri Marnette
1897
Rochefort
Henri Bertrand
Maurice Virlée
Jozef Berckmans
1898
Châtelet
Maurice Virlée
Georges Luyten
1899
Ieper
Gustaaf Degeetere
Alphons Seys
Frits Vanderstuyft
1900
Hoei
Mathieu Quoidbach
Hubert Meura
Willot
1901
Putte
Paul Burger
Van Horebeke
Arthur Vanderstuyft
1902
Jules Defrance
/
/
1903
Brussel
Arthur Vanderstuyft
Julien Lootens
Pierre Cnops
1904
Jules Sales
Arthur Vanderstuyft
Théodore Sales
1905
Jemeppe-sur-Meuse
Dieudonné Jamar
Henri Devroye
Joseph Achten
1907
Keumiée
François Verstraeten
Kamiel Haeck
Robert Wancour
1908
Cyrille Van Hauwaert
Eugène Platteau
1909
Cyrille Van Hauwaert
Dieudonné Jamar
Alfons Spiessens
1910
Tervuren
Henri Hanlet
Michel Debaets
Marcel Buysse
1911
Bastogne
Odiel Defraeye
Jules Masselis
Cyrille Van Hauwaert
1912
(op punten)
Omer Verschoore
Félicien Salmon
Henri Devroye
1913
Philippeville
Joseph Van Daele
Jan Van Ingelghem
Jean Rossius
1914
Dinant
Victor Dethier
Joseph Van Daele
Louis Mottiat
1919
La Hulpe
Jean Rossius
1920
Jules Vanhevel
Louis Mottiat
René Vermandel
1921
René Vermandel
Louis Mottiat
1922
Spa
René Vermandel
Philippe Thys
Félix Sellier
1923
(op punten)
Félix Sellier
Maurice De Waele
René Vermandel
1924
René Vermandel
Félix Sellier
Denis Verschueren
1925
Gerard Debaets
Auguste Verdyck
1926
Brasschaat
Félix Sellier
Julien Delbecque
Maurice Depauw
1927
August Mortelmans
Leopold Matton
1928
Jef Dervaes
Félix Sellier
Raymond De Corte
1929
Joseph Wauters
Georges Ronsse
Alfred Hamerlinck
1930
Jozef Devries
1931
La Hulpe
Alfons Schepers
Emile Joy
Gustaaf Van Slembrouck
1932
Georges Lemaire
Gustaaf Van Slembrouck
Michel Van Vlockhoven
1933
Brasschaat
Louis Duerloo
Jozef Vanderhaegen
Constant Huys
1934
Francorchamps
Louis Roels
Emile Bruneau
Jozef Vanderhaegen
1935
Floreffe
Gustave Danneels
Jef Demuysere
Félicien Vervaecke
1936
Brasschaat
Jean Aerts
Louis Hardiquest
Michel D'Hooghe
1937
Brugge
Karel Kaers
Maurice Raes
Adelin Van Simaeys
1938
Francorchamps
Petrus Van Teemsche
Hubert Deltour
Marcel Kint
1939
Liège
Marcel Kint
Albertin Disseaux
Cyriel Van Overberghe
1940
Wilrijk
Odiel Van Den Meersschaut
André Maelbrancke
Gustaaf Van Overloop
1941
Namur
André Defoort
Gustaaf Van Overloop
Achiel De Backer
1942
Brussel
André Maelbrancke
Albert Sercu
Lucien Vlaemynck
1943
Rik Van Steenbergen
Georges Claes
Robert Van Eenaeme
1945
Odiel Van Den Meersschaut
Jean Bogaerts
1946
Emile Masson
Briek Schotte
Maurice Van Herzele
1947
Jacques Geus
Maurice Meersman
1948
Moorslede
Achiel Buysse
Briek Schotte
Ernest Sterckx
1949
Hannut
Valère Ollivier
Raymond Impanis
Prosper Depredomme
1950
Westerlo
Albert Ramon
Briek Schotte
Valère Ollivier
1951
Quaregnon
Lode Anthonis
Ward Peeters
Emmanuel Thoma
1952
Deinze
Jef Schils
Robert Vanderstockt
Marcel De Mulder
1953
Namur
Alois Van Steenkiste
Florent Rondelé
Stan Ockers
1954
Heusden
Rik Van Steenbergen
Roger Decock
René Desmet
1955
Marche-en-Famenne
Emiel Van Cauter
Germain Derycke
Jan Storms
1956
Tienen-Aarschot
André Vlayen
Frans Schoubben
Karel Clerckx
1957
Kortrijk
Roger Verplaetse
1958
Housse
Rik Van Looy
Jef Planckaert
Frans Aerenhouts
1959
Herentals
Piet Oellibrandt
Jean Adriaensens
Daniel Denys
1960
Wanfercée-Baulet
Frans De Mulder
Willy Vannitsen
Arthur Decabooter
1961
Ertvelde
Michel Van Aerde
Arnould Flécy
Jos Hoevenaars
1962
Namur
Jef Planckaert
Guillaume Van Tongerloo
Emile Daems
1963
Zolder
Rik Van Looy
Louis Proost
Frans Aerenhouts
1964
Vielsalm
Ward Sels
Willy Bocklant
Frans Melckenbeeck
1965
Vilvoorde
Walter Godefroot
Eddy Merckx
Arthur Decabooter
1966
Waregem
Guido Reybrouck
Robert Lelangue
Jos Huysmans
1967
Mettet
Jos Boons
Willy In 't Ven
Emile Bodart
1968
Julien Stevens
Ferdinand Bracke
Guido Reybrouck
1969
Roger De Vlaeminck
Walter Godefroot
Alfons De Bal
1970
Yvoir
Eddy Merckx
Herman Van Springel
Jean-Pierre Monseré
1971
Martelange
Herman Van Springel
Jos Spruyt
Willy Van Neste
1972
Bornem
Walter Godefroot
Eddy Merckx
Albert Van Vlierberghe
1973
Soumange
Frans Verbeeck
Eddy Merckx
Willy Planckaert
1974
Bornem
Roger Swerts
Ludo Van Staeyen
Johan De Muynck
1975
Mettet
Willy Teirlinck
Willy Planckaert
Eddy Merckx
1976
Beringen - Dilsen
Freddy Maertens
Jean-Luc Vandenbroucke
Willy Teirlinck
1977
Yvoir
Michel Pollentier
Joseph Bruyère
Paul Wellens
1978
Vielsalm
Willy Teirlinck
Marcel Laurens
1979
Neder-Over-Heembeek
Géry Verlinden
Eddy Schepers
Marc Renier
1980
Koekelare
Jos Jacobs
Dirk Heirweg
Eddy Schepers
1981
Putte
Roger De Vlaeminck
Géry Verlinden
Benjamin Vermeulen
1982
Tertre
Frank Hoste
Eddy Vanhaerens
Fons De Wolf
1983
Ronse
Lucien Van Impe
Marc Sergeant
Michel Dernies
1984
Hoeselt
Eric Vanderaerden
Eddy Planckaert
Frank Hoste
1985
Halanzy
Paul Haghedooren
Claude Criquielion
Rudy Dhaenens
1986
Merchtem
Marc Sergeant
Hendrik Devos
Etienne De Wilde
1987
Sint-Katelijne-Waver
Ferdi Van Den Haute
Jean-Pierre Heynderickx
Herman Frison
1988
Tournai
Etienne De Wilde
Herman Frison
Jean-Philippe Vandenbrande
1989
Waregem
Carlo Bomans
Eddy Planckaert
Fons De Wolf
1990
Soumagne
Claude Criquielion
Edwig Van Hooydonck
Frank Van Den Abeele
1991
Ronse
Benjamin Van Itterbeeck
Jim Van De Laer
Wilfried Peeters
1992
Peer
Johan Museeuw
Johan Capiot
Johan Devos
1993
Halanzy
Alain Van Den Bossche
Guy Nulens
Carlo Bomans
1994
Liedekerke
Wilfried Nelissen
Michel Vanhaecke
Peter Verbeken
1995
Geel
Tom Steels
Johan Museeuw
1996
Chapelle-lez-Herlaimont
Johan Museeuw
Geert Van Bondt
Johan Bruyneel
1997
Beersel
Tom Steels
Ludo Dierckxsens
Kurt Van De Wouwer
1998
Knokke-Heist
Carlo Bomans
Peter Van Petegem
1999
Geraardsbergen
Ludo Dierckxsens
Michel Vanhaecke
Axel Merckx
2000
Rochefort
Axel Merckx
Frank Vandenbroucke
Rik Verbrugghe
2001
Halle
Ludovic Capelle
Fabien De Waele
Michel Vanhaecke
2002
Maldegem
Tom Steels
Ludovic Capelle
Gert Vanderaerden
2003
Vilvoorde
Geert Omloop
Jurgen Van Goolen
Sven Vanthourenhout
2004
Tessenderlo
Tom Steels
Geert Omloop
Geert Verheyen
2005
Libin - Saint-Hubert
Serge Baguet
Kevin Van Impe
Nico Sijmens
2006
Antwerpen
Niko Eeckhout
Philippe Gilbert
Tom Boonen
2007
Ronse
Stijn Devolder
Tom Boonen
Philippe Gilbert
2008
Knokke-Heist
Jürgen Roelandts
Sven Vanthourenhout
Niko Eeckhout
2009
Aywaille
Tom Boonen
Philippe Gilbert
Kristof Goddaert
2010
Leuven
Stijn Devolder
Frederik Veuchelen
2011
Hooglede
Philippe Gilbert
Gianni Meersman
Jelle Wallays
2012
Geel
Tom Boonen
Kristof Goddaert
Sven Vandousselaere
2013
La Roche-en-Ardenne
Stijn Devolder
Gianni Meersman
Jan Bakelants
2014
Wielsbeke
Jens Debusschere
Roy Jans
Tom Boonen
2015
Tervuren
Preben Van Hecke
Jürgen Roelandts
Greg Van Avermaet
2016
Lacs de l' Eau d'Heure
Philippe Gilbert
Tim Wellens
2017
Antwerpen
Olivier Naessen
Sep Vanmarcke
Jasper Stuyven
2018
Binche
Yves Lampaert
Philippe Gilbert
No comments yet.
More Quizzes in this Series