2018 Winter Olympics Gold Medalists

Enter an answer into the box
Name the athlete(s) that have won gold in an individual or paired event
Name the country that won gold in a team or relay event
Quiz by mn941144
Rate:
Last updated: February 28, 2018
First submittedFebruary 28, 2018
Times taken41
Report this quizReport
15:00
Enter the 2018 Winter Olympics Gold Medalists
0
 / 102 guessed
The quiz is paused. You have remaining.
Scoring
You scored / = %
This beats or equals % of test takers also scored 100%
The average score is
Your high score is
Your fastest time is
Keep scrolling down for answers and more stats ...
Event
Gold Medalist(s)
Alpine skiing Men's Downhill
Aksel Lund Svindal (Norway)
Alpine skiing Men's Super-G
Matthias Mayer (Austria)
Alpine skiing Men's Giant slalom
Marcel Hirscher (Austria)
Alpine skiing Men's Slalom
André Myhrer (Sweden)
Alpine skiing Men's Combined
Marcel Hirscher (Austria)
Alpine skiing Women's Downhill
Sofia Goggia (Italy)
Alpine skiing Women's Super-G
Ester Ledecká (Czech Republic)
Alpine skiing Women's Giant slalom
Mikaela Shiffrin (United States of America)
Alpine skiing Women's Slalom
Frida Hansdotter (Sweden)
Alpine skiing Women's Combined
Michelle Gisin (Switzerland)
Alpine skiing Mixed team
Switzerland
Biathlon Men's Individual
Johannes Thingnes Bø (Norway)
Biathlon Men's Sprint
Arnd Peiffer (Germany)
Biathlon Men's Pursuit
Martin Fourcade (France)
Biathlon Men's Mass start
Martin Fourcade (France)
Biathlon Men's Relay
Sweden
Biathlon Women's Individual
Hanna Öberg (Sweden)
Biathlon Women's Sprint
Laura Dahlmeier (Germany)
Biathlon Women's Pursuit
Laura Dahlmeier (Germany)
Biathlon Women's Mass start
Anastasiya Kuzmina (Slovakia)
Biathlon Women's Relay
Belarus
Biathlon Mixed relay
France
Bobsleigh Two-man
Justin Kripps/Alexander Kopacz (Canada) and Francesco Friedrich/Thorsten Margis (Germany)
Bobsleigh Four-man
Germany
Bobsleigh Two-woman
Mariama Jamnka/Lisa Buckwitz (Germany)
Cross-country skiing Men's 15 kilometre freestyle
Dario Cologna (Switzerland)
Cross-country skiing Men's 30 kilometre skiathlon
Simen Hegstad Krüger (Norway)
Cross-country skiing Men's 50 kilometre classical
Iivo Niskanen (Finland)
Cross-country skiing Men's 4 x 10 kilometre relay
Norway
Cross-counrty skiing Men's Sprint classical
Johannes Høsflot Klæbo (Norway)
Cross-country skiing Men's Team sprint freestyle
Martin Johnsrud Sundby/Johannes Høsflot Klæbo (Norway)
Cross-country skiing Women's 10 kilometre freestyle
Ragnhild Haga (Norway)
Cross-country skiing Women's 15 kilometre skiathlon
Charlotte Kalla (Sweden)
Cross-country skiing Women's 30 kilometre skiathlon
Marit Bjørgen (Norway)
Cross-country skiing Women's 4 x 5 kilometre relay
Norway
Cross-country skiing Women's Sprint classical
Stina Nilsson (Sweden)
Cross-country skiing Women's Team sprint freestyle
Kikkan Randall/Jessica Diggins (United States of America)
Curling Men
United States of America
Curling Women
Sweden
Curling Mixed doubles
Kaitlyn Lawes/John Morris (Canada)
Figure skating Men's singles
Yuzuru Hanyu (Japan)
Figure skating Ladies' singles
Alina Zagitova (Olympic Athletes from Russia)
Figure skating Pairs skating
Aliona Savchenko/Bruno Massot (Germany)
Figure skating Ice dancing
Tessa Virtue/Scott Moir (Canada)
Figure skating Team event
Canada
Freestyle skiing Men's Aerials
Oleksandr Abramenko (Ukraine)
Freestyle skiing Men's Halfpipe
David Wise (United States of America)
Freestyle skiing Men's Moguls
Mikaël Kingsbury (Canada)
Freestyle skiing Men's Ski cross
Brady Leman (Canada)
Freestyle skiing Men's Slopestyle
Øystein Bråten (Norway)
Freestyle skiing Women's Aerials
Hanna Huskova (Belarus)
Event
Gold Medalist(s)
Freestyle skiing Women's Halfpipe
Cassie Sharpe (Canada)
Freestyle skiing Women's Moguls
Perrine Laffont (France)
Freestyle skiing Women's Ski cross
Kelsey Serwa (Canada)
Freestyle skiing Women's Slopestyle
Sarah Höfflin (Switzerland)
Ice hockey Men
Olympic Athletes from Russia
Ice hockey Women
United States of America
Luge Men's singles
David Gleirscher (Austria)
Luge Women's singles
Natalie Geisenberger (Germany)
Luge Doubles
Tobias Wendl/Tobias Arlt (Germany)
Luge Team relay
Germany
Nordic combined Individual large hill/10 km
Johannes Rydzek (Germany)
Nordic combined Individual normal hill/10 km
Eric Frenzel (Germany)
Nordic combined Team large hill/4 x 5 km
Germany
Short track speed skating Men's 500 metres
Wu Dajing (People's Republic of China)
Short track speed skating Men's 1000 metres
Samuel Girard (Canada)
Short track speed skating Men's 1500 metres
Lim Hyo-jun (Republic of Korea)
Short track speed skating Men's 5000 metre relay
Hungary
Short track speed skating Women's 500 metres
Arianna Fontana (Italy)
Short track speed skating Women's 1000 metres
Suzanne Schulting (Netherlands)
Short track speed skating Women's 1500 metres
Choi Min-jeong (Republic of Korea)
Short track speed skating Women's 3000 metre relay
Republic of Korea
Skeleton Men
Yun Sung-bin (Republic of Korea)
Skeleton Women
Lizzy Yarnold (Great Britain)
Ski jumping Men's individual normal hill
Andreas Wellinger (Germany)
Ski jumping Men's individual large hill
Kamil Stoch (Poland)
Ski jumping Men's team large hill
Norway
Ski jumping Women's individual normal hill
Maren Lundby (Norway)
Snowboarding Men's Big Air
Sébastian Toutant (Canada)
Snowboarding Men's Halfpipe
Shaun White (United States of America)
Snowboarding Men's Parallel giant slalom
Nevin Galmarini (Switzerland)
Snowboarding Men's Slopestyle
Redmond Gerard (United States of America
Snowboarding Men's Snowboard cross
Pierre Vaulter (France)
Snowboarding Women's Big Air
Anna Gasser (Austria)
Snowboarding Women's Halfpipe
Chloe Kim (United States of America)
Snowboarding Women's Parallel giant slalom
Ester Ledecká (Czech Republic)
Snowboarding Women's Slopestyle
Jamie Anderson (United States of America)
Snowboarding Women's Snowboard cross
Michela Moioli (Italy)
Speed skating Men's 500 metres
Håvard Lorentzen (Norway)
Speed skating Men's 1000 metres
Kjeld Nuis (Netherlands)
Speed skating Men's 1500 metres
Kjeld Nuis (Netherlands)
Speed skating Men's 5000 metres
Sven Kramer (Netherlands)
Speed skating Men's 10,000 metres
Ted-Jan Bloemen (Canada)
Speed skating Men's Mass start
Lee Seung-hoon (Republic of Korea)
Speed skating Men's Team pursuit
Norway
Speed skating Women's 500 metres
Nao Kodaira (Japan)
Speed skating Women's 1000 metres
Jorien ter Mors (Netherlands)
Speed skating Women's 1500 metres
Ireen Wüst (Netherlands)
Speed skating Women's 3000 metres
Carlijn Achtereekte (Netherlands)
Speed skating Women's 5000 metres
Esmee Visser (Netherlands)
Speed skating Women's Mass start
Nana Takagi (Japan)
Speed skating Women's Team pursuit
Japan
+1
Level 48
Feb 28, 2018
Biathlon Men's Sprint winner is named Pfeiffer, not Peiffer.