thumbnail

Rozpoznaj ojców-założycieli Unii Europejskiej po opisach

Twoim zadaniem jest wpisanie nazwiska ojca-założyciela UE przy odpowiadającym mu opisie.
Źródło: europa.eu oraz Wikipedia
Quiz wykonany przez oier
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 9 maj, 2020
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany8 maj, 2020
Razy rozwiązany48
Średni wynik18,2%
Zgłoś quizZgłoś
8:00
Wpisz odpowiedź
0
 / 11 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Opis
Ojciec-założyciel UE
Dwukrotny premier Wielkiej Brytanii (1940-1945, 1951-1955). Po zakończeniu II WŚ stwierdził, iż jedynie zjednoczona Europa może być gwarancją pokoju. Zamierzał położyć kres nacjonalizmowi i nawoływania do wojen na Starym Kontynencie, więc propagował ideę utworzenia "Stanów Zjednoczonych Europy".
Winston Churchill
W latach 1945-1953 był premierem Republiki Włoskiej. Szerzył i spełniał koncepcję zjednoczenia Europy Zachodniej, intensywnie pracując nad realizacją planu Marshalla i nawiązując lepsze stosunki gospodarze z pozostałymi europejskimi krajami.
Alcide De Gasperi
Kanclerz RFN w latach 1949-1963. Znany z pojednania kraju niemieckiego z Europą Zachodnią oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych ze Związkiem Radzieckim. Traktat z Francją był jednym z kamieni milowych na drodze integracji europejskiej.
Konrad Adenauer
Włoski polityk oraz zwolennik federalnej koncepcji zjednoczenia Europy. Za rządów Mussoliniego był internowany za działalność komunistyczną. Znacząco przyczynił się do powstania Manifestu z Ventotene, kierował także pracami nad wnioskiem PE dotyczącym traktatu w sprawie federalnej Unii Europejskiej
Altiero Spinelli
Pierwszy przewodniczący Komisji Europejskiej. Pełnił tę funkcję do 30 czerwca 1967 roku. Ten niemiecki polityk stworzył doktrynę, która polegała na nieuznaniu przez RFN powstałych po wojnie państw bloku wschodniego. Za jego kadencji poczyniono znaczne postępy w zakresie integracji.
Walter Hallstein
Francuski doradca ds. gospodarczych i politycznych. Jest on pomysłodawcą stworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Wcześniej podróżował w interesach po Europie, głównie sprzedając koniak oraz jako bankier.
Jean Monnet
Dyplomowany prawnik, francuski minister spraw zagranicznych oraz dwukrotny premier Francji. We współpracy z poprzednikiem (w tym quizie) opracował bardzo słynny plan, który został ogłoszony 9 maja 1950 roku, czyli dzisiejszą datę Dnia Europy. Plan doprowadził właśnie do porozumienia między Francją a Niemcami w kontrolowaniu przemysłu stalowego i węglowego na terenie Zagłębia Ruhry.
Robert Schuman
Polityk, który obejmował między innymi stanowisko premiera Luksemburgu. Dążył do zacieśniania więzi między krajami Beneluksu, co ostatecznie doprowadziło do zwołania konferencji mesyńskiej i utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.
Joseph Bech
Członek Belgijskiej Partii Socjalistycznej, obejmował takie stanowiska jak premier Belgii, minister spraw zagranicznych. Pierwszy przewodniczący Zgromadzenia EWWiS. Odgrywał znaczącą rolę przy redagowaniu treści Traktatu Rzymskiego.
Paul-Henri Spaak
Holenderski rolnik i członek tamtejszego ruchu oporu w czasach II WŚ. W unijnym rządzie był Europejskim Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi (1958-1972) oraz Przewodniczącym Komisji Europejskiej (1972-1973). Jego poglądy stały się podstawą polityki rolnej UE.
Sicco Mansholt
Holenderski bankier, biznesmen oraz polityk, który tchnął nowe życie w projekt integracji europejskiej za pomocą planu utytułowanym jego nazwiskiem. Polegał on m. in. na utworzeniu wspólnoty gospodarczej wykraczającą poza granicę rynku węgla i stali.
Johan Willem Beyen
Nie ma jeszcze komentarzy