thumbnail

Rodzaje serów

Rozpoznaj ser po jego definicji. Na podstawie Wikipedii.
Quiz wykonany przez BUTTERFLYERS
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 20 październik, 2023
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany20 październik, 2023
Razy rozwiązany15
Średni wynik60,0%
Zgłoś quizZgłoś
5:00
Wpisz odpowiedź tutaj
0
 / 10 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Definicja
Ser
gatunek sera półtwardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego. Jest produkowany w postaci spłaszczonych kręgów. Dojrzewa 6 tygodni. Najsmaczniejsza jest dojrzała, która cechuje się wyrazistym zapachem. Pełną dojrzałość ser uzyskuje po okresie 10-12 tygodni.
Gouda
miękki ser podpuszczkowy. Nazwa sera pochodzi od wsi o tej samej nazwie w departamencie Orne, w Normandii, gdzie w 1791 r. opracowano ścisłą recepturę produkcji tego sera. Oryginalny ser jest produkowany z niepasteryzowanego mleka krowiego. W procesie dojrzewania dzięki grzybom pleśni z gatunku Penicillium camemberti pokrywa się charakterystyczną białawą pleśnią. Oryginalnie jest formowany w krążki o masie ok. 250 g i pakowany w papier i pudełko.
Camembert
rodzaj angielskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ser ten jest zaliczany do serów podpuszczkowych, dojrzewających oraz twardych. Ser zawiera ok. 25% tłuszczu. Ma żółtopomarańczową barwę, smak ostry, lekko kwaskowy oraz orzechowy. Jest produkowany w kształcie walców. Jest to najpopularniejszy gatunek na rynku brytyjskim (około 50 proc. udziału w ogólnej sprzedaży sera). Produkowany również w innych krajach: Australii, Belgii, Holandii, Irlandii, Polsce, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Szwecji.
Cheddar
ser podpuszczkowy pochodzący z południowych Włoch, z regionu Kampania (miasto Aversa). Dobrze znany ze swojej ciągliwości po roztopieniu. Ser ten wytwarzany jest ze świeżego mleka bawolic – samic z gatunku wół domowy (Bubalus bubalis), względnie z mleka krowiego bądź ich mieszanki. Sprzedawany jest w postaci niewielkich kawałków (kęsów) o obłym kształcie, zanurzonych w serwatce. Stanowi składnik wielu dań tradycyjnej kuchni włoskiej, m.in. lazanii, sałatki caprese i większości rodzajów pizzy.
Mozzarella
rodzaj szwajcarskiego sera, który jest produkowany z krowiego mleka. Ser ten jest zaliczany do serów twardych, podpuszczkowych oraz dojrzewających. Ser ma smak łagodny oraz słodko-orzechowy. W przekroju ma widoczne duże dziury. Zawiera ok. 45% tłuszczu w suchej masie
Ementaler
ser pochodzący z Grecji. Tradycyjnie zbliżone wyroby powstają w Albanii i Bułgarii, przy czym od 14 października 2002 jego nazwa jest chroniona i zastrzeżona wyłącznie dla serów pochodzących z Grecji (PDO). Jest produkowany z mieszanki pasteryzowanego mleka owczego z mlekiem kozim (to drugie stanowi maksymalnie 30% mieszanki) lub tylko z mleka owczego. Niedozwolone jest używanie środków konserwujących lub koloryzujących, okres dojrzewania wynosić musi co najmniej 3 miesiące, szczegółowe wymogi technologii i kwalifikacje personelu zostały w Grecji prawnie unormowane i podlegają częstej kontroli. Należy do grupy serów miękkich o zawartości tłuszczu ok. 40%. Jest serem kruchym, dobrze topiącym się w wysokiej temperaturze.
Feta
Pochodzi z północnych Włoch, z regionu Emilia-Romania. Produkowany w: Parmie, Reggio nell’Emilia i okolicach. Po raz pierwszy wyprodukowali go zakonnicy benedyktyńscy i cystersi (XI-XIII wiek). Obecnie ser produkują głównie niewielkie spółdzielnie zrzeszające drobnych producentów. Pozyskiwaniem mleka do wyrobu sera zajmuje się około 5000 gospodarstw utrzymujących około 250.000 krów, których mleko jest dostarczane do około 460 serowarni. Markowy ser produkowany jest wyłącznie na bazie mleka krów rasy reggiana. W związku z tym na płaskiej powierzchni kręgu sera umieszczany jest jeden z dwóch napisów
Parmezan
to ser tradycyjnie produkowany w okolicach Lille we Francji. We Francji znany jest również jako Boule de Lille od miasta pochodzenia lub vieux Hollande, ponieważ pierwotnie był inspirowany holenderskim serem Edam. Ma kulisty kształt i wyglądem przypomina melon kantalupa. Zwykle waży około 2 kg (około 4,5 funta) i jest wytwarzany z mleka krowiego. Jego nazwa pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego „półmiękki”, co nawiązuje do oleistej konsystencji tego skądinąd twardego sera. Jasnopomarańczowy kolor sera zawdzięcza naturalnej przyprawie annato. Stosowane w małych ilościach, głównie jako barwnik spożywczy, annato nie dodaje wyczuwalnego smaku ani aromatu. Szara skórka dojrzewającego sera powstaje w wyniku roztoczy serowych dodawanych na powierzchnię sera, które służą wzmocnieniu jego smaku.
Mimolette
gatunek sera półtwardego, podpuszczkowego, dojrzewającego, produkowanego z mleka krowiego lub rzadziej - koziego. Pochodzi z Holandii. Produkowany jest w postaci kulistej o wadze ok. 1,7 kg. Jest sprzedawany w żółtej lub czerwonej, woskowej otoczce, a sery mające ponad 17 tygodni - w czarnej. Jest gatunkiem odpornym na starzenie i, co za tym idzie, łatwym w transporcie, co pomiędzy XIV i XVIII wiekiem uczyniło go najpopularniejszym rodzajem sera konsumowanego na statkach i w koloniach. Większość krótko dojrzewających serów sprzedawanych w sklepach ma smak bardzo łagodny, lekko słony i pikantny, a w porównaniu do innych serów prawie nie ma zapachu. Wraz z wiekiem, ser nabiera silniejszego aromatu i twardnieje. Oczka sera są okrągłe, wielkości ziarnka grochu. Cechuje się także niższą od innych gatunków zawartością tłuszczu.
Edam
kremowy, pochodzący z Lombardii, ser twarogowy, wytwarzany ze śmietanki mleka krowiego Produkowany od kilku wieków głównie w Lodi i Abbiategrasso oraz Como i Lecco. Najczęściej wykorzystywany do ciast i deserów (np. Tiramisu) przez swój wyjątkowo słodki smak. Ma wygląd gęstego kremu, miękką konsystencję i kolor od białego do kremowego. Zawartość tłuszczu sięga 80% w suchej masie. Ma smak słodki, śmietankowy, przypominający trochę masło. Kwaśnieje zaledwie po kilku dniach, z tego powodu powinien być spożywany świeży.
Mascarpone
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy