thumbnail

Geografia quiz #20 - Słownik geograficzny

Sprawdź swoją wiedzę o pojęciach związanych z geografią. Powodzenia!
Źródło: https://geografia24.pl/slownik/
Quiz wykonany przez Karoleq99
Oceń:
Ostatnio zaktualizowany: 11 marzec, 2024
Jeszcze nie spróbowałeś rozwiązać tego quizu.
Po raz pierwszy przesłany11 marzec, 2024
Razy rozwiązany8
Średni wynik60,0%
Zgłoś quizZgłoś
8:00
Wpisz odpowiedź tutaj
0
 / 15 odgadnięto
Quiz jest zapauzowany. Zostały ci jeszcze .
Punktacja
Twój wynik to / = %
Twój wynik jest taki sam lub lepszy od % uczestników testu także zdobyło 100%
Średni wynik to
Twój rekordowy wynik to
Twój najszybszy czas to
Przewiń w dół, aby zobaczyć odpowiedzi i więcej statystyk ...
Pojęcie
Definicja
Wiatr
Poziomy ruch powietrza będący wynikiem różnicy ciśnienia.
Trąba powietrzna
Występujące na wszystkich kontynentach (za wyjątkiem Antarktydy), jednak najczęściej w USA ekstremalne wiatry o ruchu wirowym, tworzące się nad lądem na styku wilgotnego ciepłego powietrza i chłodnego suchego powietrza, o dość skomplikowanym mechanizmie powstawania. Mogą nieść za sobą katastrofalne zniszczenia.
Sieć transportowa
Jeden z elementów infrastruktury transportu, obejmuje liniowe szlaki transportowe takie jak drogi kołowe, linie kolejowe, szlaki żeglowne, korytarze powietrzne, linie przesyłowe.
Skała
Pod tym pojęciem rozumie się wszystkie składniki budujące skorupę ziemską, niezależnie od pochodzenia i struktury, zbudowane z jednego lub kilku minerałów. Dzielą się według pochodzenia na: magmowe, osadowe i metamorficzne.
Księżyc
Zwany naturalnym satelitą, to najczęściej skalny lub lodowy obiekt krążący (zazwyczaj cechuje go obrót synchroniczny) wokół planety, planety karłowatej lub planetoidy.
Terroryzm
Forma walki z użyciem przemocy, w której dokonuje się ataków lub zamachów przy wykorzystaniu pojedynczych żołnierzy (często samobójców) ewentualnie niewielkich oddziałów, w celu zniszczenia kluczowego obiektu lub uprowadzenia albo zabicia cywili albo określonych osób.
Lodowiec górski
Lokalne zlodowacenie w górach, złożone z pola firnowego (jedno lub kilku) oraz jęzora lodowcowego (lub kilku jęzorów).
Kwarc
Jasny minerał z gromady krzemianów, jeden z najważniejszych i najpospolitszych minerałów skałotwórczych. Jest składnikiem wielu skał, tak magmowych (np. granitu), metamorficznych (np. kwarcyt) jak i osadowych m.in. piasku (co nadaje mu charakterystyczną jasną barwę). W skali twardości Mhosa ma wysoką wartość wynoszącą 7.
Jowisz
Piąta od Słońca (778,4 mln km odległości od Słońca), największa i najcięższa planeta Układu Słonecznego (ponad 2,5 razy więcej niż masa wszystkich pozostałych planet Układu razem wziętych).
Astronomia
Jedna z nauk przyrodniczych zajmująca się badaniem ciał niebieskich. W geografii ma charakter nauki pomocniczej, pomaga wyjaśnić kwestie związane z położeniem Ziemi we Wszechświecie i Układzie Słonecznym oraz następstwa z tym związane – ruch obiegowy i obrotowy Ziemi i ich skutki.
Frekwencja wyborcza
Odsetek osób które wzięły udział w głosowaniu – wyborach lub referendum w stosunku do wszystkich uprawnionych do udziału w tym głosowaniu.
Atmosfera
Jedna ze sfer Ziemi, będąca gazową powłoką naszej planety (może występować także na innych planetach). Jest warstwą zewnętrzną, przechodzącą stopniowo w przestrzeń kosmiczną.
Autostrada
Droga szybkiego ruchu samochodowego, zazwyczaj (m.in. w Polsce) wymagająca wniesienia opłaty za przejazd. Służy do podróży na duże odległości, w ruchu krajowym i międzynarodowym.
Kreda
Ostatni okres Mezozoiku, po Jurze, a przed Paleogen z ery Kenozoicznej, trwający w okresie 145 mln lat – 66 mln lat BP (79 mln lat). Jest najdłuższym okresem od Prekambru.
Widnokrąg
Linia pozornego zetknięcia sfery niebieskiej z powierzchnią Ziemi, wyznaczająca faktyczną granicę obserwacji możliwej do dokonania z danego miejsca.
Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy