Poradnik HTML do JetPunka

+3

Jak budować znaczniki HTML?

Każdy znacznik HTML jest rozpoczynany znakiem "<", a kończony znakiem ">". O jego dokładnym przeznaczeniu decyduje to, co się znajduje w jego środku. Można to określić za pomocą tzw. "identyfikatora" obiektu poszczególnego typu (nie myl tego z parametrem "id"). Na JetPunku najczęściej spotkasz znaczniki: <a>, <b> oraz <i>.

Oprócz tego, ważna jest pozycja znaku "/" wewnątrz takiego znacznika. Jeśli nie występuje on wewnątrz znacznika, oznacza to, że znacznik definiuje początek zawartości danego obiektu. Jeśli występuje on zaraz po znaku "<", oznacza jego koniec, natomiast zaraz przed znakiem ">" umieszcza się go w znacznikach, które nie posiadają zawartości.

Część obiektów posiada dodatkowe parametry, które definiowane są zwykle w znaczniku rozpoczynającym. Mają one postać: nazwa_parametru="wartość". Za chwilę poznamy kilka ich przykładów.

<div>

Ten znacznik nie zmienia nic w tekście, ale umożliwia nadanie klasy za pomocą parametru <div class="nazwa klasy"></div>, który będzie potem potrzebny przy okazji znacznika <style>, który zostanie omówiony w późniejszej części tego bloga.

<b> i <strong>

Oba znaczniki służą do pogrubiania tekstu. Tekst w HTML napisany w następującej formie: <b>Przykład</b> (lub <strong>Przykład</strong>), będzie wyglądał tak:

Przykład - znacznik b
Przykład - znacznik strong

<i>, <em> i <cite>

Znaczniki <i>, <em> i <cite> służą do pochylania tekstu. W tym przypadku, używając <i>Przykład</i> lub któregoś z pozostałych znaczników, uzyskamy taki efekt:

Przykład - znacznik i (ten wygląd tekstu ma związek z omówionym później znacznikiem style, w standardowych warunkach ten tekst będzie wyglądał tak, jak dwa kolejne - em i cite)
Przykład - znacznik em
Przykład - znacznik cite

<u> i <ins>

Kolejna para znaczników, która tym razem umożliwia podkreślenie tekstu:

Przykład - znacznik u
Przykład - znacznik ins

<s> i <del>

Te znaczniki umożliwiają skreślenie napisu, co wygląda tak:

Przykład - znacznik s
Przykład - znacznik del

<sup>

Znacznik <sup> służy natomiast do zapisywania tekstu w indeksie górnym:

Zwykły tekstIndeks górny

<sub>

A znacznik <sub> - w indeksie dolnym

Zwykły tekstIndeks dolny

<small>

Ten znacznik pomniejsza tekst, tak samo jak dwa poprzednie, ale umiejscawia go pośrodku:

Zwykły tekst Pomniejszony tekst

<mark>

Dzięki temu znacznikowi można wyróżnić tekst tak, jakby był on zaznaczony podkreślaczem:

Przykład

<q>

Ten znacznik zamyka całą zawartość w cudzysłowie. Ale nie jest to "tego typu cudzysłów", a ten, jaki znamy z lekcji języka polskiego:

Przykład

<address>

Ten znacznik rozpoczyna nową linijkę tekstu, zapisaną w całości kursywą. Zaraz po jego zakończeniu, kolejny tekst również jest zapisywany od nowej linijki:

Zwykły tekst
Address
Zwykły tekst

<h1>, <h2>, ...

Istnieje 6 tego typu znaczników. Służą one do tworzenia nagłówków różnej wielkości. Poniżej pokazane są przykłady użycia wszystkich typów nagłówków:


Przykład h1


Przykład h2


Przykład h3


Przykład h4


Przykład h5

Przykład h6

<p>

Wewnątrz znacznika <p> umieszcza się pojedynczy akapit tekstu. Napiszmy więc taki kod: <p>Pierwszy akapit</p><p>Drugi akapit</p>

Pierwszy akapit

Drugi akapit

Zarówno znaczniki akapitu, jak i wszystkie do tej pory wymienione, używa się tak samo - <nazwa>zawartość</nazwa> i można je łączyć ze sobą.

<br/>

Ten znacznik odpowiada za zakończenie linijki tekstu i przejście do kolejnej. Oto przykład tekstu z linijkami rozdzielonymi za pomocą <br/>:

Lorem ipsum dolor sit amet,
consectetur adipiscing elit,
sed do eiusmod tempor incididunt
ut labore et dolore magna aliqua.

Zwróć uwagę, że interlinia pomiędzy linijkami rozdzielonymi znacznikiem <br/> oraz tekstem zawartym w znaczniku <p> znacząco się różni.

<a>

Znacznik <a> odpowiada za hiperłącze. Posiada on parametr "href", którym jest adres, do którego hiperłącze ma prowadzić. A zatem żeby utworzyć link do strony głównej JetPunk, należy użyć następującej składni: <a href="https://jetpunk.com/pl">LINK</a>

A tak prezentuje się efekt:

Kolejnym wartym wspomnienia parametrem tego znacznika jest "target". Określa on miejsce otwarcia linku. Domyślnie strona otworzy się w aktualnie przeglądanej karcie, jednak możemy to zmienić. Są 4 możliwe wartości parametru target, jednak w praktyce używa się tylko dwóch, a mianowicie:

- self (strona otwiera się w bieżącej karcie)

- blank (strona otwiera się w nowej karcie)

Przetestuj teraz różne linki na stronę główną JetPunk w zależności od ustawionego parametru target:

<style>

Jego zadaniem jest przechowywanie informacji dotyczących wyglądu elementów o poszczególnych identyfikatorach lub poszczególnego rodzaju (klasy). Informacje te są zapisywane w formie CSS. Istnieją dwa sposoby, aby użyć styli.

Stwórzmy zatem element tekstu do pokolorowania za pomocą znacznika <div>:

Przykład

Pierwszy ze sposobów polega na użyciu znacznika <style> przed znacznikiem <div>. Jednak wcześniej wypadałoby nadać klasę divovi (JetPunk niestety nie pozwala na dodanie identyfikatora), aby przeglądarka wiedziała, o który element nam chodzi. Dopiszmy więc:

<style>

.kolorki {

color: blue;

}

</style>

<div class="kolorki">Przykład</div>

Przykład

Pamiętaj, żeby każdą cechę zakończyć średnikiem, a przed nazwą klasy musi znajdować się kropka - inaczej przeglądarka pomyśli, że chodzi o rodzaj identyfikatora, typu <table>, <a> itp. Swoją drogą, je też można modyfikować dzięki stylom. Napiszmy więc coś takiego:

<style>

i {

color: red;

background-color: green; (to odpowiada za kolor tła tekstu)

}

</style>

<i>Przykład</i>

Przykład

I mamy zmodyfikowany znacznik <i>! O to nam chodziło - mamy czerwony tekst zapisany kursywą na zielonym tle. Parametrów, które można edytować, jest wiele, a należą do nich m.in.:

color - do modyfikacji koloru

background-color - do modyfikacji koloru tła

text-align - do modyfikacji położenia tekstu (left, center, right, justify)

vertical-align - do modyfikacji położenia tekstu w pionie (baseline, middle, top, bottom

font-size - do modyfikacji rozmiaru czczionki

font-weight - do modyfikacji tłustości czcionki

width - do modyfikacji szerokości

height - do modyfikacji wysokości

opacity - do modyfikacji przezroczystości tekstu (wartość od 0 do 1)


Jeszcze taka ciekawostka - symbole znajdujące się w stopce strony, a także na górze strony, również zmieniły swój wygląd, ponieważ także są okodowane w znaczniku <i>, a przeglądarka interpretuje style zawarte w blogu w taki sposób, że dotyczą wszystkiego, co znajduje się po nich, nawet jeśli nie jest to już element bloga. Na stronie głównej JetPunk już będą normalne.

Tabele

<table>

Zawartością tego znacznika jest cała tabela, której poszczególne elementy (wiersze, komórki) są definiowane poprzez używanie innych znaczników w zawartości tabeli.

<tr>

Ten znacznik określa poszczególne wiersze tabeli.

<th>

Ten znacznik określa zawartość komórki nagłówkowej.

<td>

Ten znacznik określa zawartość zwykłej komórki.


Jednak jeśli spodziewasz się fajnej tabeli po zbudowaniu jej ze znaczników, które zaprezentowałem, nie spodziewaj się niczego takiego, ponieważ zwykła tabela utworzona w ten sposób (bez żadnych styli, ani klas) będzie wyglądała następująco:

Jeden nagłówek Drugi nagłówek
Zwykład komórka I kolejna

Do znacznika <table> dodaj parametr "class", a jego wartość ustaw na "standard-table" - wówczas tabela będzie dopasowana do większości, jakie możesz znaleźć poza quizami na JetPunku. Taka tabela będzie się prezentować w ten sposób:

Jeden nagłówek Drugi nagłówek
Zwykład komórka I kolejna

<!-- -->

Jest to dość specyficzny znacznik, który pozwala dodać komentarz widoczny tylko podczas edycji kodu. W zwykłej przeglądarce nie jest on wyświetlany. Aby go użyć, należy wpisać: <!-- komentarz -->

+4
Poziom 15
17 sie, 2023
Tak
+1
Poziom 46
31 mar, 2024
Mam pytanie bo ja próbuję to zrobić na wszelkie sposoby aktywny link 3 godziny i nic