Recenzja gry Linguist FPS

+3

Co to jest w ogóle za gra?

Gra Linguist FPS ma na celu wprowadzić gracza w podstawowe słownictwo w wybranym przez niego języku. Do wyboru są takie języki, jak angielski, hiszpański, rosyjski, japoński, a nawet polski! Ja natomiast zdecydowałem się na język francuski, ponieważ nie znam go zbyt dobrze, a jedynie ogarniam podstawy, pomijając kilka braków z tego poziomu - dopóki nie zagrałem w tę grę, nie miałem pojęcia, jak po francusku nazywają się kierunki pokroju "lewo", "prawo", "prosto", i niektóre kolory. A teraz to wszystko już wiem, dzięki właśnie tej grze.

Jeśli moja recenzja przekona Cię do zagrania w tę grę, możesz kupić ją na Steamie za 49,99 zł. Aczkolwiek ja kupiłem ją podczas trwania promocji wiosennej za 50% ceny - właśnie za te częste promocję uwielbiam Steama. I jeszcze jedna informacja - choć język polski jest dostępny do nauki, to nie można zmienić języka głównego na polski.

O grze

Grę wydano 20 maja 2022, aczkolwiek jej autor deklaruje, że wciąż ją rozwija. Do tej pory nie znalazłem u żadnego polskiego YouTubera filmu z tej gry, jednak nawet na zagranicznym nie ma zbyt dużo filmów o tej grze. Przynajmniej są wśród nich fragmenty, w których ludzie przechodzą tę grę po polsku. Moim celem jednak nie było przejście tej gry po polsku, bo nie po to kupiłem grę do nauki języków. Dlatego wybrałem francuski i odpaliłem samouczek.

Menu główne

Samouczek

Po uruchomieniu samouczka pojawiamy się w jakimś warsztacie, gdzie aby wyjść, musimy założyć słuchawki. Następnie wychodzimy na zewnątrz do otoczonej murami planszy ze wszystkimi rodzajami broni występującymi w grze z możliwością ich wypróbowania na uwięzionych robotach. Poza zwykłym pistoletem dostępne są m.in. granaty, strzelba, karabin maszynowy, snajperka, a także granatnik. Kolejna plansza to natomiast rodzaje jedzenia występujące w grze - służy ono do regeneracji zdrowia. Oprócz tego zbroja oraz apteczka. Bardzo fajne jest to, że podchodząc i używając danej rzeczy narrator wypowiada jej nazwę w wybranym wcześniej języku, czasami dodając jeszcze jakiś komentarz.

Po przejściu do kolejnej planszy mamy możliwość wyboru działu słówek do nauki. Można wybrać spośród: kolorów, liczb, kierunków, sposobów poruszania się oraz słownictwa ogólnego. Przejście przez każdy segment (uwaga, są dosyć długie) nagradzane jest kryształem - trzeba zdobyć ich 9, aby ukończyć samouczek. Ale ale - z samych segmentów przecież zdobywa się 5 kryształów, gdzie są więc pozostałe 4?

Na kolejnej planszy! Tam wiedza z poprzednich etapów jest sprawdzana w magazynach, które później pojawiają się we właściwej grze. Przejście każdego z nich nagradzane jest kryształem, ale gra daje na to 40 sekund. Jeśli nie zmieścimy się w czasie - umrzemy i będziemy musieli cały samouczek przechodzić od nowa. Takich magazynów mamy do przejścia 3, zostaje więc jeden.

Ostatni kryształ nie ma związku z nauką języka, co jest moim pierwszym rozczarowaniem w całym samouczku - wszystko do tej pory było takie, jakie się spodziewałem. Tu chodzi po prostu o pokonanie małej armii robotów, co posiadając granatnik nie jest trudne.

Moja ogólna ocena samouczka to 8/10. Jeden punkt odjąłem za tę ostatnią planszę, natomiast drugi za bardzo długo ciągnące się plansze z nauką słówek. Przejście całego samouczka pierwszy raz zajęło mi około półtorej godziny.

Kryształ za naukę francuskich kolorów, za nim portal wcale nie do tego miejsca, o którym myślisz

Gra właściwa

Przez autora opisana jest jako jeden z kilku trybów gry - przetrwanie, gdzie inne mają zostać dodane w przyszłości. Oferowane są dwa poziomy trudności, jeden dla osób słabo zaznajomionych z grami typu FPS, drugi dla bardziej zaawansowanych. Aczkolwiek w rzeczywistości oba te tryby sprawiają trudność i nie jest łatwo przejść grę na żadnym z nich ze względu na potężną armię robotów pojawiającą się w pałacu.

Ale o co w ogóle chodzi we właściwej grze? Tak samo, jak w przypadku samouczka, należy zebrać kryształy, lecz nie 9, a 20. Dostępne są 4 lokacje, po 5 kryształów w każdej. Lokacjami tymi są: park, miasto, klub nocny oraz wspomniany wcześniej pałac. Lokacje te można przechodzić w dowolnej kolejności. Bardzo ciekawe jest tutaj to, że niektóre elementy są nazywane przez narratora, gdy się je dotknie, np. most, fontanna i beczka.

Pierwsze trzy lokacje zazwyczaj bez problemu gładko mi przechodziły, jednak problem pojawiał się zawsze w pałacu, gdzie konieczne było opracowanie strategii na zapobiegnięcie śmierci od robotów, które potrafiły mnie otoczyć ze wszystkich stron i wykończyć. Ostatecznie pomógł granatnik, który potrafi na jeden strzał zniszczyć najsilniejszego robota w tej grze, a ich w pałacu potrafi się pojawić aż 5. Są one na tyle trudne, że wystrzelenie całego magazynku karabinu maszynowego, czy pistoletu maszynowego (który wynosi kolejno: 30 i 50 pocisków) nie zniszczy tego robota. Granatnik był więc błogosławieństwem, ale zdarzało mi się go czasami niestety wystrzelić sobie na twarz, przez co musiałem od nowa przechodzić całą grę. Ostatecznie udało mi się z jego pomocą ją ukończyć.

Ogólnie oceniam właściwą część gry na 6/10, głównie ze względu na wysoką ilość pojawiających się robotów i niejasne warunki odblokowywania kolejnych lokacji - aby to zrobić, należy zniszczyć odpowiednią ilość robotów (co jest sprzeczne z moją początkową intuicją, która podpowiadała mi, że należy zebrać wszystkie kryształy z danej lokacji), jednak nie jest nigdzie napisane, ile. Przejście właściwej części gry pokryło się z moją 10-tą ogólnie godziną w grze.

Wykonanie, grafika i audio

Grafika w tej grze jest bardzo przyjemna, jest bogata w efekty wizualne, a GUI jest bardzo intuicyjne. Jego zaletą jest również minimapa oraz kompas, które pokazują lokalizacje niezdobytych kryształów oraz klucza do pałacu. Bardzo fajne jest to, że w każdej rozgrywce klucz ten jest ukryty w innym miejscu.

O audio nie mogę powiedzieć nic dobrego patrząc na błędy, jakie się tam pojawiają. Ono wprost uwielbia wyłączać się w losowych momentach - najpierw nie słychać narratora, potem robotów nadchodzących zza ściany, co znacznie utrudnia rozgrywkę. I żeby nie było - testowałem tę grę zarówno na moim laptopie, którego mam od 4,5 roku i nigdy nie był w naprawie, jak i na moim składanym komputerze stacjonarnym, który świetnie sobie radzi z wymagającymi grami - problem z audio występuje na obu sprzętach.

Sam pomysł na grę jest genialny i choć nie jest możliwe nauczenie się języka nawet na początkujący poziom tylko i wyłącznie dzięki tej grze, to z pewnością jest bardzo dobra jako wprowadzenie do nauki i osłuchanie się z językiem. Istnieje nawet system osiągnięć, gdzie za przejście gry lub tutoriala w każdym języku otrzymuje się osiągnięcie. W momencie pisania tego bloga mam odblokowane 4 osiągnięcia - za ukończenie tutoriala po francusku, za ukończenie gry po francusku, za ukończenie gry na łatwiejszym poziomie trudności oraz za ukończenie tutoriala po rosyjsku.

Nie byłbym sobą, gdybym nie spróbował także zagrać w tę grę po polsku. Narratorka, choć akcent ma jak rodowita Polka, to słowo "kryształ", jako obrazek do zestrzelenia, czyta jako "krzystał", podczas gdy przy zbieraniu kryształów robi już to poprawnie. Podejrzewam, że głosy narratorów to po prostu kwestie sztucznej inteligencji, a nie prawdziwych osób - stąd ten błąd.

Abym mógł jednak w pełni obiektywnie ocenić tę grę, powinienem spróbować zagrać w nią nie po francusku, a w języku bardziej różnym od polskiego, jak np. chiński, czy koreański (oba są dostępne). Oba, wraz z japońskim, z pewnością stanowiłyby dla mnie spore wyzwanie, bo po francusku wiele słów pokrywa się z językiem angielskim i polskim (np. "jaune" jest podobne do polskiego "żółty", a "bleu" do angielskiego "blue"). A jak na razie, moja ogólna ocena tej gry to 7/10, więc nie ma aż takiej tragedii.

Przypominam, że gra dostępna jest do kupienia na Steamie.

Lista wszystkich języków możliwych do nauki z tą grą

1. Angielski (odmiana amerykańska)

2. Angielski (odmiana brytyjska)

3. Angielski (odmiana australijska)

4. Francuski

5. Niemiecki

6. Hiszpański (odmiana europejska)

7. Hiszpański (odmiana amerykańska)

8. Rosyjski

9. Włoski

10. Polski

11. Ukraiński

12. Portugalski (odmiana brazylijska)

13. Szwedzki

14. Koreański

15. Japoński (romaji)

16. Japoński (kana)

17. Japoński (kanji)

18. Mandaryński (znaki chińskie)

19. Mandaryński (pinyin)

Języki, które moim zdaniem można by dodać do gry

1. Niderlandzki

2. Arabski (odmiana egipska)

3. Czeski

4. Portugalski (odmiana europejska)

5. Łacina

6. Turecki

7. Grecki

8. Węgierski

9. Malajski/Indonezyjski

10. Hindi/Urdu

11. Hebrajski

12. Perski

13. Tagalski

14. Tajski

15. Wietnamski

16. Duński

17. Rumuński

18. Serbski/Chorwacki

19. Kantoński

Nie ma jeszcze komentarzy